Gimdos spiralė su variu ir auksu – saugumas be hormonų

Gimdos spiralė- saugiam seksuiKiekvienos poros gyvenime ateina metas, kai bene aktualiausia problema tampa apsauga nuo nėštumo. Kaskart su nerimu laukti mėnesinių dienos, pasikliaujant tokiais partizaniniais metodais kaip nutrauktas lytinis aktas, jau turėtų būti praeitis. Ką ir bekalbėti apie paniką, vėluojant mėnesinėms, dar daugiau – nesėkmės atveju gręsiančius abortus, žalojančius ne tik sveikatą, bet ir psichiką.

Šiuolaikinių kontracepcijos priemonių pasiūla didžiulė ir kiekviena moteris gali išsirinkti tinkamiausią pagal sveikatos būklę, gyvenimo būdą bei norus. Daugumai šiandien didelės reikšmės turi ne tik kontracepcijos priemonės patikimumas, bet ir saugumas bei kuo silpnesnis bendras poveikis organizmui. Intrauterininė kontracepcija (gimdos spiralė) šiuo atveju yra viena iš pačių optimaliausių alternatyvų.

Gimdos spiralės pranašumai

Viena iš patikimiausių šiuolaikinių apsaugos priemonių – gimdos spiralė. Apsaugos nuo neplanuoto pastojimo efektyvumas siekia daugiau kaip 99 procentus (kaip ir tinkamai naudojamų kontraceptinių tablečių). Tačiau dėl patogumo gimdos spiralė yra pranašesnė už tabletes, ji nesukelia papildomų rūpesčių – galima visiškai nebegalvoti apie kontracepciją, užuot kasdien stengusis prisiminti, jog laikas išgerti tabletę. Tai ypač patikima apsauga, nes vartojimo klaidoms išvengti nereikalauja jokių pastangų visu spiralės naudojimo laikotarpiu. O pamiršus laiku išgerti tabletę geriamojo kontraceptiko efektyvumas sumažėja. Kainos atžvilgiu gimdos spiralės taip pat turi konkurencinių pranašumų, nors kainuoja ir daug daugiau negu pakelis tablečių, bet toliau nebereikia išleisti pinigų kontracepcijai net 5-7 metus – toks šių priemonių galiojimo periodas, todėl jos yra ekonomiškesnės.

Skirtingai nuo kontraceptinių tablečių, gimdos spiralių yra ir be hormonų, jos visiškai neveikia kitų organizmo sistemų. Nors ir nepagrįstai, bet daugelis Lietuvos moterų vis dar nerimauja būtent dėl hormonų poveikio. Tiesa, kai kurioms hormoninė kontracepcija negalima dėl įvairių negalavimų. Tuomet gimdos spiralė – ypač geras būdas, kai reikia ilgalaikės ir labai patikimos apsaugos.

Ramus gyvenimas po gimdymo ir tada, kai hormonų vartoti negalima

Gimdos spirales gydytojai pataria vyresnėms negu 35 metų rūkančioms moterims, taip pat sergančioms širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (hipertonija), diabetu ir kt., turinčioms riebalų apykaitos sutrikimų. Taip pat, jeigu įtariama pieno liaukų navikų rizika. Dėl minėtų sveikatos sutrikimų tokioms moterims hormoninės kontraceptinės priemonės netinka.

Aborto neišvengusiai moteriai gimdos spiralę galima įdėti iš karto po šios operacijos. Dar prieš nutraukiant nėštumą dėl to derėtų pasitarti su gydytoju. Pagimdžiusiai moteriai spiralę galima įdėti praėjus maždaug 6 savaitėms. Kaip ir mini piliules, kontraceptines tabletes, turinčias tik vieną hormoną – progestiną, gimdos spirales drąsiai gali rinktis žindančios mamos. Ši priemonė padės išvengti ankstyvo nėštumo (pastoti galima jau po kelių mėnesių nuo gimdymo), kuris yra per sunki našta dar nespėjusiam atsikurti ir sustiprėti organizmui.

Spiralė su aukso ir vario lydiniu – apsaugo net 7 metus

Nuo pastojimo nehormoninės gimdos spiralės apsaugo veikdamos iškart keliais būdais. Jų išskiriami vario jonai kiaušialąstę paveikia taip, kad ji tampa netinkama apvaisinimui. Vario dėka stabdomas ir spermatozoidų judėjimas, todėl jiems sudėtinga patekti į kiaušintakius. Taip pat spiralės keičia gimdos gleivinės savybes ir ji tampa netinkama įsitvirtinti apvaisintai kiaušialąstei (jei poveikis kiaušialąstei ir sprematozoidams būtų per silpnas ir apvaisinimas įvyktų). Įvairių spiralių poveikis nors ir panašus, tačiau tarpusavyje skiriasi, jis priklauso nuo medžiagų, iš kurių ji pagaminta, tiksliau – nuo išskiriamo vario jonų kiekio.

Gimdos spiralės pagrindas gaminamas iš elastingo plastiko. Tačiau vien plastikinės spiralės siūlomos labai retai – tik jautrioms variui moterims. Gerokai pranašesnės spiralės su vario arba aukso ir vario aktyviaisiais elementais, nes išskiria vario jonus, kurie veikia ne tik gimdos gleivinę, bet ir spermatozoidus, ir į kiaušintakius patekusias kiaušialąstes. Be to, varis turi antiseptinių savybių, todėl sumažėja uždegimų tikimybė.

Gimdos spiralė su aukso ir vario lydiniu viena iš saugiausių nehormoninės kontracepcijos priemonių šiuo metu. Ji itin veiksminga dėl elektrocheminio poveikio, kuris minėtų metalų tarpusavio sąveikos dėka išskiriamų vario jonų kiekį padidina iki 60 proc. Dėl to atsirado galimybė sumažinti pačios spiralės svorį. Galvaninė reakcija tarp aukso ir vario prasideda tik spiralei patekus į rūgštinę gimdos terpę. Didelis šių metalų lydinio spiralės privalumas – ilgaamžiškumas. Pavyzdžiui, Gold Lily Exclusive gimdos spiralių efektyvumas išlieka iki 7 metų. Tokios priemonės apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo prilygsta tinkamai vartojamoms hormoninėms kontraceptinėms tabletėms.

Ką daryti apsisprendus dėl spiralės?

Dėl spiralės kiekviena moteris pirmiausia turi kreiptis į ginekologą, kuris pasiūlys pačius tinkamiausius variantus. Be to, spiralės negalima įdėti lytinių organų uždegimu sergančiai moteriai. Todėl, įtariant infekcinį susirgimą, svarbu prieš šią procedūrą atlikti tyrimus. Jeigu aptinkama infekcija, pirmiausia skiriamas gydymas, o gimdos spiralė įterpiama tik visiškai pasveikus.

Spiralė įdedama paprastai, tai nėra sudėtingesnė procedūra už kitas, atliekamas ginekologo kabinete, ir viskas trunka tik keletą minučių. Gimdos spiralę nebūtina išlaikyti visą jos galiojimo periodą, prireikus, ją galima pašalinti bet kuriuo metu. Išimti šią apsaugą dar paprasčiau negu įdėti, bet procedūrą taip pat atlieka gydytojas.

Kontraceptinis gimdos spiralės poveikis išnyksta iš karto ją pašalinus. Mėnesinės atsiranda pagal įprastinį grafiką, nors gali vėluoti keletą dienų. Planuoti nėštumą, išėmus spiralę, galima jau po mėnesio.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook